Uchwała Rady Naukowej Instytutu Socjologii UW
w sprawie projektu Ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym przyjęta na posiedzeniu w dniu
10 kwietnia 2018 r.

12 kwi, 2018; Aktualności

Rada Naukowa Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego wyraża zaniepokojenie kształtem i trybem proponowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmian w organizacji nauki i szkolnictwa wyższego.

Planowane rozwiązania oznaczają nadmierną, dysfunkcjonalną centralizację i uznaniowość w zarządzaniu całą nauką, uniwersytetem, a także w kształtowaniu karier akademickich. Proponowana ustawa podcina korzenie samorządności, godzi w podstawy wolności akademickiej. Jej kluczowym składnikiem są obecnie rady wydziałów i senaty, które chce się zlikwidować bądź zmarginalizować na rzecz niczym nierównoważonej władzy rektorów i rad uczelni – nowych gremiów zdominowanych przez aktorów zewnętrznych. Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy nie przynoszą ani obietnicy poprawy warunków pracy uczonych, ani konkretnych sposobów polepszenia jakości kształcenia i badań naukowych.

Rada Naukowa Instytutu Socjologii UW za zasadne uznaje wiele z zastrzeżeń wysuwanych przez Radę Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz stanowiska sformułowane przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne oraz Krajową Sekcję Nauki NSZZ Solidarność i Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Warszawa 10 kwietnia 2018 r.