18 sty, 2017; Aktualności

Dyrekcja, Rada Naukowa i cała społeczność Instytutu Socjologii UW przyjęła z głębokim smutkiem wiadomość o śmierci w dniu 9 stycznia 2017 roku w Leeds

Profesora
Zygmunta Baumana
(1925 -2017)

światowej sławy socjologa i filozofa; uczonego, który jak mało kto wpłynął na globalny dyskurs współczesnej humanistyki.

Zygmunt Bauman był jednym z fundatorów powojennej socjologii w Polsce. Przed rozpoczęciem studiów był żołnierzem I Armii Wojska Polskiego, został ranny w walkach o Kołobrzeg. Na naszym Wydziale uzyskał magisterium (1954), doktorat (1956) i habilitację (1960). Należał do uczniów Juliana Hochfelda, po którym objął Katedrę Socjologii Stosunków Politycznych, przekształconą później w Katedrę Socjologii Ogólnej. Był współzałożycielem i redaktorem czasopisma “Studia Socjologiczno-Polityczne” oraz kwartalnika “Studia Socjologiczne”, jego redaktorem naczelnym w latach 1961 -1968. W młodości Bauman był marksistą i komunistą, by później zostać rewizjonistą i krytykiem systemu. Po wydarzeniach marcowych 1968 roku pozbawiono go wszelkich stanowisk, zwolniono z pracy w Uniwersytecie Warszawskim i zmuszono do emigracji.

Od 1971 roku związany był z University of Leeds, często wizytując inne uniwersytety europejskie i amerykańskie. Przyjeżdżał też do naszego Instytutu. Miał tu wielu uczniów i przyjaciół. Gościnnie wykładał i prowadził seminaria. Wsparł ideę reaktywowania czasopisma “Studia Socjologiczno-Polityczne”, przyjmując funkcję przewodniczącego jego Rady Redakcyjnej.

Jesteśmy mu wdzięczni za lata pracy na Uniwersytecie Warszawskim, późniejsze kontakty z naszym środowiskiem oraz wszelkie gesty sympatii i przyjaźni wobec wielu z nas, a także za wielkoduszność, jaką okazał w odpowiedzi na zniewagi, których – niestety – doświadczył również ze strony świata akademickiego.