„Azja pod Warszawą…” – za nami drugi udany wyjazd badawczy

12 gru, 2014; Ogłoszenia

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

W środę 10 grudnia 2014 roku uczestnicy zajęć „Azja pod Warszawą: kontakty międzykulturowe w gminach Raszyn i Lesznowola” wzięli udział w jednodniowym wyjeździe badawczym.

Aby zobaczyć zdjęcia z wyjazdu, należy kliknąć zdjęcie.
Autorem zdjęć jest Antoni Rokicki.

Odwiedzili m.in. obiekty sakralne gromadzące imigrantów z Wietnamu – pagody w Łazach oraz w Laszczkach koło Raszyna, jak również centra handlowe w Wólce Kosowskiej. Spotkanie z przedstawicielami społeczności cudzoziemskich pomoże młodym badaczom przy tworzeniu raportów badawczych podsumowujących zajęcia.

Prowadzącymi wspomniane zajęcia są: dr Grażyna Szymańska-Matusiewicz oraz dr Barbara Bossak-Herbst. W ramach zajęć poznajemy codzienność przedstawicieli społeczności azjatyckiej, którzy mieszkają lub pracują w podwarszawskich miejscowościach takich jak Raszyn czy Wólka Kosowska. Aby badania nad problematyką integracji Azjatów z Polakami nie ograniczyły się tylko do części teoretycznej, mamy szansę na udział w dwóch wyjazdach badawczych, podczas których prowadzone są obserwacje uczestniczące oraz wywiady.

W semestrze zimowym nasza delegacja z Karowej miała zaplanowane dwa wyjazdy. Pierwszy z nich odbył się 19 listopada. Wówczas wraz z prowadzącymi poznawaliśmy hale centrów handlowych m.in. w Wólce Kosowskiej, przyglądając się specyfice pracy w tym miejscu. Środowy wyjazd okazał się jeszcze ciekawszy, ponieważ oprócz zwiedzania hal mieliśmy okazję porozmawiać z ważnymi przedstawicielami Wietnamczyków w Polsce, m.in. z działaczem społecznym p. Ngô Hoàng Minh, z redaktorem naczelnym gazety wietnamskiej „Que Viet” wydawanej w Polsce p. Lê Xuân Lâm oraz innymi osobami prowadzącymi działalność gospodarczą i społeczną na terenie kompleksu w Wólce Kosowskiej. Zajęcia jak i wyjazdy badawcze będą kontynuowane w semestrze letnim, dlatego zapraszamy zainteresowanych kulturą Wschodu do wspólnego poznawania Azji pod Warszawą.

Tekst i zdjęcia: Antoni Rokicki (student IS UW).