Niewidzialne miasto. Spotkanie na UW

2 mar, 2013; Aktualności

czas: 8.04, godz. 18.30.
miejsce: Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Karowa 18, sala numer 18.
skład: Rafał Drozdowski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), Marek Krajewski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), Martyna Obarska (“Res Publica Nowa”), Filip Piotrowski (Uniwersytet Warszawski). Prowadzenie: Joanna Erbel (Uniwersytet Warszawski).

Niewidzialne miasto to wynik kilkuletnich badań prowadzonych przez socjologów, antropologów i kulturoznawców nad fenomenem „codziennego urbanizmu”.

Autorki i autorów książki interesowało przede wszystkim to, w jaki sposób mieszkańcy dużych polskich miast ingerują w ich przestrzeń, jakie są skutki tych działań, w jakich relacjach pozostają one wobec działań władz, deweloperów i inwestorów.

Punktem wyjścia do badań była analiza materiału wizualnego zgromadzonego w internetowej bazie (www.niewdzialnemiasto.pl), zawierającej dziś ponad 7 tysięcy fotografii. Przedstawiają one ścieżki wydeptywane przez mieszkańców, by skrócić sobie drogę, nielegalne reklamy i ręcznie tworzone szyldy sklepów oraz zakładów usługowych, przyblokowe ogródki i fantazyjnie przyozdobione balkony, stuningowane domowym sposobem samochody, wynalazki mające ułatwić codzienne życie, ale też systemy alarmowe, zasieki i mury budowane, by bronić prywatności. Każda z tych fotografii dowodzi, że miasto to nie abstrakcyjna struktura, którą można dowolnie zmieniać, ale raczej miejsce życia ludzi, przestrzeń pełna konfliktów i sprzeczności, konstruowana przez codzienne, banalne działania mieszkańców.

Niewidzialne miasto jest książką, która nie tylko pokazuje miasto z nowej perspektywy, ale też dokumentuje, jak i czym żyją dziś miasta w Polsce.

Partner spotkania: Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.